ABC-opplæring i Kristiansand kommune

ABC-opplæringen er en del av kurstilbudet til ansatte i Kristiansand kommune. Opplæringen består av flere ulike permen med ulike fagtema.
Hva er ABC-opplæringen?

Nasjonalt senter for aldring og hlese er eier av ABC-opplæringen knyttet til eldreomsorg, demensomsorg og utviklingshemming. KS er eier av ABC Velferdsteknologi og ABC Mentor

Nasjonalt senter for aldring og helse

ABC-opplæringen er en opplæring innen helse- og omsorgsfag som tilbys som et kompetansehevende tiltak for ansatte i kommunen. Opplæringen er basert på temahefter, refleksjonsgrupper og fagseminar. Det stilles ingen krav til grunnkunnskap, og du må ikke ta eksamen. Alle kan delta og du får tilsendt kursbevis når kurset er fullført og godkjent.

Informasjon om ABC-opplæringen

De ulike ABC permene og kompetanseområdene

Når begynner ABC opplæringen?

ABC opplæringen legges opp parallelt med et skoleår. Det vil si at vi starter nye ABC permer hver høst. Vi har faste ABC uker hvert år. Oppstartsseminarer (fagseminar 1) blir satt opp på høsten i uke 36,37 og 38, og oppfølgingsseminarene (fagseminar 2) blir satt opp i uke 10,11 og 12 påfølgende år.

Datoer for fagseminar

Hvordan bli med på ABC opplæringen?

Hvis du ønsker å lese en ABC-perm må du ta kontakt med din avdelingsleder. Ta gjerne kontakt med ABC-kontakt Irene Larsen Linjord om du trenger mer informasjon i forhold til hvilken perm som kan passe for deg.

Alle påmeldinger må godkjennes av nærmeste leder før du melder deg på

Elektronisk påmelding

Fra 2026 blir det påmelding via formskjema. Det er viktig at du registrer deg med fult navn, telefonnummer og riktig mailadresse. Dette er avgjørende for at vi kan garantere at du er påmeldt da all kommunikasjon i forbindelse med kurset skjer via mail.

Påmelding til ABC kurs høsten 2026

Mangler du seminarer eller gruppesamlinger for å få godkjent kurset?

Begge fagseminarene er obligatoriske for å få godkjent kurs og motta kursbevis. Hvis du mangler ett eller begge seminarene må du ta kontakt med din leder å få godkjent at du kan møte på oppstartsseminaret påfølgende høst og/eller vår. Deretter må du sørge for å ta kontakt med ABC kontakt i Kristiansand kommune Irene Larsen Linjord

Husk å opplyse i påmelding om du kun skal ta seminaret og ikke skal være med i ABC-gruppe. Du trenger ikke å lese heftene om igjen.

Hvis du mangler ABC-gruppe samlinger må du ta kontakt med ABC-kontakten. Vi vil da prøve å finne en gruppe du kan følge slik at du får godkjent og får kursbevis.

 

ABC-kontakt i Kristiansand kommune

 Irene Larsen Linjord