Meld på din frivillige organisasjon til Frivilligfestivalen!

Lørdag 23. september går en ny Frivilligfestival av stabelen! Meld på din Frivillige organisasjon og bli med å vise frem frivilligheten i hele Kristiansand kommune.

Frivilligfestival 2022 på Jens Bjørneboes plass

Her ser du hvordan festivalområdet ved Jens Bjørneboesplass og Domkirken bugnet av mennesker under fjorårets Frivilligfestival. De frivillige organisasjonene fikk mange besøkende på sine stands og fikk vise frem sin frivillighet. Foto: Kristiansand kommune

Kristiansand kommune ønsker å heie fram og synliggjøre frivilligheten i kommunen vår.

Stor suksess i fjor

I fjor ble Frivilligfestivalen en stor suksess da Jens Bjørneboes plass ble fylt med flotte frivillige som badet i solskinnet og viste frem frivillighet som engasjerte og inspirerte.  

Hele 38 frivillige organisasjoner deltok på festivalen i fjor.

Les mer om forårets festival her.

Dette var så flott at det ønsker kommunen å gjenta. Dermed vil vi i Frivillighetsenheten arrangere Frivilligfestival i år også.  

— Hvorfor ønsker dere å arrangere en ny festival i år? 

— Lag og foreninger gir tilbakemelding at de opplever det utfordrende å markedsføre seg og rekruttere nye frivillige. Frivilligfestivalen er en arena hvor lag og foreninger sammen kan trekke folk til sentrum og gi hverandre drahjelp. I tillegg er festivalen er arena hvor foreninger blir kjent med hverandre på tvers, sier frivillighetskoordinator, Annette Sørlie Stray.

Her kan du ser mer informasjon om festivalen og finne påmeldingskjema.

00 Geitmyra (2).jpg

Geitmyra matkultursenter var blant de 38 frivillige organisasjonene som deltok under Frivilligfestivalen 2022. Foto: Kristiansand kommune

Mange gøye aktiviteter

Lørdag 23. september blir Jens Bjørneboes plass ved Domkirken fylt med stand og aktiviteter med frivillige organisasjoner. Blant de mange aktivitetene som organisasjonene stelte i stand for besøkende var

 • klatretårn
 • husflidsaktiviteter
 • programmering av roboter
 • teste naturkunnskaper
 • sitte på tøffe beredskapskjørerøy
 • førstehjelpsopplæring
 • danseoppvisning og sang
 • lappesteking
 • hundeoppvisning
 • ansiktsmaling
 • lykkehjul
 • to søte, lodne alpakkaer som besøkende kunne hilse på.

Skaperhuset Sør Frivillgfestival 2022

Standen til Skaperhuset Sør bød på mange aktivteter som var populære for store og små, deriblant programmering av robiter. Foto: Kristiansand kommune

I tillegg var det mange fine møter mellom mennesker, og mye god og nyttig informasjon om hvordan folk kunne bli frivillige og hva det innebærer å være frivillige i de forskjellige organisasjonene.

— Hva slags aktiviteter ønsker dere at organisasjonene har med seg på festivalen?

— Det kan være lurt å vise frem noe av aktiviteten som foreningen holder på med og gjerne ha noe som trekker nysgjerrige til standen. Det er en fordel at de som står på stand ikke er alt for sjenerte, men gjerne liker å snakke med ukjente om foreningens arbeid, sier Stray.

Mangfoldhuset frivilligfestival 2022

Mange frivillige organisasjoner benyttet anlendingen til å treffe mange nye mennesker på Frivilligfestivaen 2022 og de fikk mulighet til å vise frem hv de jobber med i sin organisasjone. Foto: Kristiansand kommune

Arena til å vise frem frivilligheten

Frivilligfestivalen er en gylden arena for frivilligheten til å vise seg frem og til å vise hva de driver på med. Det er også en fin plass for å kunne rekruttere nye frivillige for de organisasjonene som ønsker det. Stray håper mange vil komme innom festivalen i september og får se all den flotte frivilligheten som viser seg frem

— Aller fremst håper jeg at flere kristiansandere blir inspirert til å engasjere seg som frivillig og ikke minst blir kjent med det store mangfoldet vi har i frivillig sektor, sier Stray.  

Har du spørsmål om Frivilligfestival?

Ta kontakt med frivillighetskoordinator Annette Sørlie Stray. Tlf 901 50 889

 

frivilligfestival 2002klatretårn kristiansand klatreklubb frivilligfestival 2002røde kors hund frivilligfestival 2002røde kors frivilligfestival 2002razeem frivilligfestival 2002jegersberg gård frivilligfestival 2002hjelp oss å hjelpe - frivilligfestival 2002kirkens bymisjon frivilligfestival 2002frivilligfestival 2002 fidaDnt sør frivilligfestival 2002agder terrierklubb frivilligfestival 2002frivilligfestival 2022 00 Christianssands Artilleri Compangie