Influensa- og koronavaksiner fra 16. oktober

Smittevernoverlege Priscilla Hilton oppfordrer personer i risikogrupper og helsepersonell å ta årets influensavaksine. Vaksineringen både mot influensa og korona begynner 16. oktober.

Hilton.JPG

Smittevernoverlege Priscilla Hilton opplyser at de som anbefales å ta både influensavaksinen og koronavaksinen, kan få tatt begge vaksinene samtidig på Kongens senter fra og med 16. oktober.

Begge vaksinene tilbys også i år på Kongens senter, inngang fra Kongens gate.

Kongens senter.jpg

I tillegg får personer født i 1960 i år tilbud om pneumokokkvaksine (mot lungebetennelse) til redusert pris på Kongens senter. Dette er en del av voksenvaksinasjonsprogrammet.

Les mer om hvem som bør vaksinene og voksenvaksinasjonsprogrammet.

– Risikogruppene anbefales årlig oppdatering av influensa- og koronavaksine. Hvert år dør mellom 500 og 1000 personer av influensa i Norge, noen av disse også i yngre aldersgrupper. Influensavirusene endrer seg fra sesong til sesong, det er grunnen til at man bør ta ny influensavaksine hvert år. Derfor anbefaler vi at personer i ulike risikogrupper og helsepersonell i nær pasientkontakt tar vaksinen, sier smittevernoverlege Priscilla Hilton i Kristiansand kommune.

Influensavaksinen har effekt på smittespredning og hindrer derfor at man bringer sykdom videre til sårbare grupper. Sårbare grupper er for eksempel spedbarn, eldre og personer med kroniske sykdommer.

Det generelle rådet til befolkningen er å unngå kontakt med disse gruppene, hvis mulig, når man selv er syk.   Man er smitteførende en dag før man får symptomer, og kan dermed spre smitten videre før man selv blir syk. Mange har også lite symptomer, og sprer smitte uten å vite at de selv er smittet.

To vaksiner på én dag

De som anbefales å ta både influensavaksinen og koronavaksinen kan i år få begge vaksinene samtidig på Kongens senter fra og med 16. oktober. Vaksinene settes som to forskjellige injeksjoner, og bivirkningene blir ikke større enn om du setter vaksinene på ulike dager.

– Vi tror det er praktisk for mange å få begge vaksinene samme dag på samme sted. Derfor legger vi til rette for det, sier smittevernoverlegen.

Vaksinering blant helsepersonell

Hun oppforderer også helsepersonell med nær pasientkontakt til å la seg vaksinere mot influensa.

- Trenden er at dessverre at andelen helsepersonell som tar influensavaksinen, er fallende. Nå er den 35 prosent, og vi har derfor vært opptatt av å få ut informasjon til denne gruppen i år. Influensavaksinering beskytter mot alvorlig sykdom og død hos sårbare pasienter ved å hindre smitte fra helsepersonell. Mange pasienter har redusert immunitet og andre har ikke mulighet til å ta vaksiner. Helsepersonellet vårt jobber med de mest sårbare, og de er selv utsatt for et høyt smittetrykk på jobb. Vaksinen beskytter helsepersonellet, og det hindrer at de tar med seg smitte hjem til sin omgangskrets, sier smittevernoverlegen.

Kontaktperson for media

Smittevernoverlege Priscilla Hilton: 90 98 22 44