Nå starter byggingen av akuttbygget og helsehuset

Sørlandet sykehus og Kristiansand kommune har inngått avtale med Veidekke som totalentreprenør for byggingen av akuttbygg og helsehus på Eg. Tirsdag ble milliardkontrakten signert, og allerede onsdag starter byggingen.

Ordfører Mathias Bernander og sykehusdirektør Nina Mevold tar det første spadetaket.

Ordfører Mathias Bernander og administrerende direktør i SSHF Nina Mevold foretar det symbolske spadetaket som markerer starten på byggingen av det nye akuttbygget og helsehuset på Eg. Legg merke til den noe spesielle tvillingspaden. Foto: Kristiansand kommune

– Vi er godt forberedt, og gleder oss til å begynne. Samarbeidet gjennom samspillsfasen har vært veldig godt, og sammen har vi kommet fram til gode løsninger som vil gi pasienter og medarbeidere et moderne bygg med høy kvalitet, sier konsernsjef Jimmy Bengtsson i Veidekke.

Kontrakten har en verdi på 1,644 milliarder kroner. Totalramme for prosjektet er 2,503 milliarder kroner (juli 2025-kroner): 1884 millioner kroner for akuttbygget og 619 millioner kroner for helsehuset.

Bra for både innbyggere og ansatte

Sykehusets og flere av kommunens akuttfunksjoner samles nå under samme tak.

– Det er en gledens dag når byggingen nå kan starte. Jeg gleder meg til bygget kan stå klart, og vi kan komme i gang med smarbeidet mellom sykehuset og kommunen, på drift, men også på erfaringsdeling og kompetansedeling, sier kommunedirektør Camilla Dunsæd.

Hun tror det blir veldig bra for både innbyggerne og de ansatte å få nytt legevaktbygg og akuttbygg vegg i vegg.

– Jeg tror det blir en stor fordel for innbyggerne, og så tror jeg det blir spennende for både de kommunalt ansatte og de sykehusansatte å kunne jobbe skulder ved skulder og få den erfaringsdelingen og kompetansedelingen, samtidig som det uten tvil blir mye bedre arbeidsforhold for de ansatte, sier kommunedirektøren.

Sømløs overgang

Ordfører Mathias Bernander holder også fram samarbeidet sykehus-kommune.

– Det er fint at vi kan få til et så godt samarbeid mellom sykehus og kommune. Du får en sømløs overgang der du som pasient ikke merker hvem som egentlig har ansvaret til enhver tid, og det må jo være målet. Her er det viktigste å få ytt den gode hjelpa når du har behov for det, sier ordføreren.

At det er et etterlengtet bygg som nå skal påbegynnes, er det liten tvil om.

– Det har tatt tid, men det er et uhyre teknisk og moderne bygg som krever nøye planlegging, og detaljene her har veldig mye å si. Her skal det være topp kvalitet, og så skal innbyggerne vite at det er trygt og godt å ha et bygg som også ivaretar beredskap og som er der når de trenger hjelp, understreker ordfører Mathias Bernander.

Kommunedirektøren, sykehusdirektøren og konsernsjefen i Veidekke signerer kontrakten.

Kontrakten signeres av kommunedirektør Camilla Dunsæd, administrerende direktør i SSHF Nina Mevold og konsernsjef Jimmy Bengtsson i Veidekke. Foto: Lars Kristian Singelstad, SSHF

Mange års planlegging

Prosjektet for akuttbygget og helsehuset har hentet erfaringer fra andre helsebygg, og skal fortsette å lære av disse mens detaljene utvikles.

Brukerne av bygget har vært tett involvert hele veien, og denne medvirkningen fortsetter.

– Jeg vil berømme medarbeidere fra sykehuset og kommunen, som har bidratt med sin erfaring og kunnskap i den årelange planleggingen. Nå har Veidekke, deres rådgivere og arkitekter det best mulige grunnlaget for byggingen, sier Nina Mevold, administrerende direktør ved Sørlandet sykehus.

Bygging midt i sykehusdrift

Sykehusbygg leder prosjektet, og har god erfaring med å bygge tett på daglig drift av et sykehus. De neste tre årene må både pasienter, besøkende og medarbeidere være forberedt på ekstra aktivitet på Eg.

– Vi planlegger for skånsomme byggemetoder, men det vil tidvis bli både støy og vibrasjoner. Vi skal gjøre vårt beste for å ta hensyn, og holde alle godt informert, sier prosjektsjef Morten Christoffersen i Sykehusbygg.

Under kan du se hvordan nybygget vil se ut i Bølgeblikk Arkitekters illustrasjoner:

Akuttbygg og helsehus hovedbilde 2.jpgAkuttbygg og helsehus hovedbilde.jpgAkuttbygg og helsehus inngang.jpg

Fakta om det nye akuttbygget og helsehuset

Akuttbygg – Cirka 13 900 kvadratmeter, hvorav 2 900 kvadratmeter ombygging i dagens hovedbygg

  • Akuttmottak – 29 plasser
  • Akuttpost – 15 plasser
  • Skadepoliklinikk – 5 plasser
  • Intensiv/intermediær enhet – 16 plasser
  • Postoperativ enhet – 23 plasser
  • Nyfødt intensiv – 11 plasser (samtlige familierom)
  • Dialyseenhet – 22 plasser
  • Operasjonsstuer – 4 (i tillegg til dagens 13 stuer)
  • Landingsplass for helikopter på taket, dimensjonert for redningshelikopter AW 101 Sar Queen

Ombygg sykehuset

  • Medisinsk intermediær – utvidelse – 11 plasser
  • Ny akutt-CT

Helsehuset – Cirka 6 000 kvadratmeter

  • Legevakt
  • Øyeblikkelig hjelp døgn – 15 plasser
  • Korttidsplasser for ressursintensive pasienter – 5 plasser
  • Legesenter for fastlegetjenester
  • Samorganisert telefonsentral: Legevaktsentral + responssenter for alarmer i private hjem

Arbeidsplasser

  • Om lag 500 medarbeidere fra dagens akuttfunksjoner i SSHF skal jobbe i akuttbygget. I tillegg skal kirurger fra flere fag bruke de nye operasjonsstuene, og mange medarbeidere i støttefunksjoner skal utføre arbeidsoppgaver der (eksempelvis diagnostikk, tekniske fag, husøkonom, portører m.fl.).
  • Om lag 100 medarbeidere fra kommunale tjenester skal jobbe i helsehuset.

Byggearbeidet

  • Veidekke Entreprenør AS har totalentreprisen på bygget.
  • På det meste vil 200-250 personer være i aktivitet samtidig på byggeplassen.

Faser og milepæler

  • Februar–mars 2026: Riving, klargjøre byggetomt
  • Mars-oktober 2026: Grunnarbeid og fundamentering
  • Oktober 2026–mars 2027: Betongfase kjeller
  • September 2027: Tett bygg
  • Mai 2029: Overtakelse nybygg
  • Desember 2029: Overtakelse ombygg