Momsen reduseres på vann og avløp

Fra 1. juli betaler du mindre i vann- og avløpsgebyrer. Regjeringen reduserer momsen.

Vann helles i prøveglass

Momsen reduseres på vann- og avløpstjenester. Her et illustrasjonsbilde fra Odderøya renseanlegg. Foto: Kjell Inge Søreide.

Reduseres fra 25 % til 15 %

Fra og med 1. juli 2025 vil norske husholdninger merke en liten, men viktig lettelse i hverdagsøkonomien. Merverdiavgiften (mva) på vann- og avløpstjenester reduseres fra 25 % til 15 %.

Dette tiltaket ble vedtatt av regjeringen og Stortinget i forbindelse med behandlingen av statsbudsjettet for 2025, og har som mål å dempe de økende levekostnadene for folk flest.

Gjelder fra fakturaen for tredje termin

I Kristiansand kommune faktureres vann- og avløpstjenester fire ganger i året. Endringen med redusert merverdiavgift vil derfor tre i kraft på fakturaen for tredje termin, som dekker månedene juli, august og september.

Bakgrunn for endringen

Opprinnelig skulle avgiftsreduksjonen tre i kraft 1. mai 2025, men ble utsatt til 1. juli for å gi kommunene tid til å tilpasse de administrative systemene.

Endringen er en del av regjeringens bredere strategi for å møte utfordringene mange husholdninger står overfor i en tid preget av høy prisvekst, økte renter og presset privatøkonomi.

Ved å redusere mva-satsen på en grunnleggende tjeneste som vann og avløp, ønsker myndighetene å gi direkte økonomisk lettelse til innbyggerne.

Lenker om saken

Endringsforslag om redusert merverdiavgift fra 25 til 15 prosent for vann og avløp (høringsnotat, Finansdepartementet)

Utsett iverksetjing for redusert meirverdiavgiftssats for vatn og avløp til 1. juli (nyhetssak 11.april 2025 på regjeringen.no)