Disse gründerne er i forretningsidé-finalen

Tre selskap er nå valgt ut til å kjempe om å vinne Bærekraftig forretningsidé-konkurranse 2025. Finalen holdes på Techpoint-konferansen 18. september og vinneren premieres med inntil 150.000 kroner i støtte.

Konkurransen ledes av Kristiansand kommune i samarbeid med partnere som DNB, Agder fylkeskommune, K2 Gründerlab og DRIV Agder, som alle er engasjert i å fremme innovasjon og utvikling i regionen.

 

Fellesbilde Foto Kristiansand kommune.JPGÅrets finalister med K2 Gründerlab og Kristiansand kommune. Fra venstre: Runar Brøvig, Jakob Thygesen Saur, Oscar Hulsbeek, Klara Ruud, Benjamin Løchen, Alice Leland Høye, Tor Oskar Wilhelmsen, Stein Otto G. Daatland. Foto: Kristiansand kommune

Innovasjon for vekst

Konkurransen skal løfte frem gründere med bærekraftige løsninger, og bidra til vekstbedrifter og nye arbeidsplasser.

– Innovasjon og nye etableringer er helt avgjørende for næringsutvikling, og det er gledelig å se så mange bærekraftige og skalerbare forretningsidéer i Agder, sier næringsrådgiver Stein Otto G. Daatland.

For vinneren er det mer enn heder og ære som venter. 

Formålet med konkurransen er å øke sjansen for realisering og suksess. Vinner-bedriften vil få dekket utgifter på inntil 150.000 kroner. Midlene kan benyttes til kontorplass og tiltak som bidrar til videre forretningsutvikling.

– Vi opplever økt interesse for konkurransen. Deltakelse åpner dører og tidligere vinnere har hatt stor glede av både oppmerksomheten og nettverket, forteller Daatland.

Finalistene i årets konkurranse

De tre selskapene som skal pitche under finalen i spektakulære Panorama på Kunstsilo er Reviver, Stellai og Neuroflex Robotics.

Finalister Foto Kristiansand kommune.JPEG

Gründerne i Bærekraftig forretningsidé-konkurranse 2025. Fra venstre: Oscar Hulsbeek og Jakob Thygesen Saur (Neuroflex Robotics), Benjamin Løchen (Stellai) og Tor Oskar Wilhelmsen (Reviver). Foto: Kristiansand kommune

Selskapene

  • Reviver gjør det lønnsomt å resirkulere plast og utvikler en sirkulær handelsplattform som samler alle aktører i plastindustrien. Løsningen reduserer mengden plast som ellers ville blitt brent eller deponert, og sikrer at ikke-fornybare ressurser får et lengst mulig livsløp. I Europa kastes det årlig 57 millioner tonn plast, men kun en liten andel blir resirkulert.
  • Stellai utvikler teknologi som forebygger branner og øker ressursutnyttelsen i avfalls- og gjenvinningsbransjen. Hvert år oppstår hundrevis av branner og alvorlige hendelser ved gjenvinningsanlegg, ofte forårsaket av batterier, trykkbeholdere eller annet farlig avfall. Løsningen oppdager slike elementer i tide og forhindrer dermed farlige situasjoner.
  • Neuroflex Robotics utvikler løsninger som gir bedre livskvalitet for personer med droppfot. Produktet "NeuroStride" blir den første avanserte ortosen på markedet med såkalt «high-level control». Teknologien bygger på intuitiv muskelstyring, der systemet registrerer signaler direkte fra brukerens muskler og oversetter dem til naturlige bevegelser.

Finalepresentasjonene og kåringen finner sted under arrangementet «DNB NXT/Bærekraftig forretningsidé-konkurranse» som en del av Techpoint-konferansen. For å delta kreves det ingen påmelding utover en konferansebillett.

Arrangementet foregår i Panorama på toppen av Kunstsilo fra kl. 13.40 til 16.00, og samler gründere, investorer og innovasjonsinteresserte til inspirasjon og nettverksbygging.

Bli med og få førstehåndsinnsikt fra noen av Sørlandets mest suksessrike gründere og investorer!

Les mer om årets konferanse her.