Gå til innhold Hopp til søk
 
Åtti ungdomsskoleelever og lærere deres på Havlimyra skole var tilskuere da 
gang- og sykkelveien fra Justvik til Fagerholt ble åpnet.

Åtti ungdomsskoleelever og lærere deres på Havlimyra skole var tilskuere da gang- og sykkelveien fra Justvik til Fagerholt ble åpnet.

Komplett gang- og sykkelveinett

Den siste store missing link i gang- sykkelveinettet i Kristiansand er nå historie. 2450 meter gang- og sykkelvei fra Justvik til Fagerholt ble åpnet 16. september.

Fylkesordfører Thore Westermoen og ordfører Per Sigurd Sørensen fikk æren av å klippe snor. De smilte om kapp med sola, med 80 ungdomsskoleelever fra Havlimyra skole som tilskuere. 

Med byggingen av den nesten 2,5 km lange gang- og sykkelveistrekningen, er den siste store missing link i hovedsykkelveinettet i Kristiansand historie. Kristiansand er trolig en av de aller første byene i Norge med et så å si komplett gang- og sykkelveinett.

Åpningen var også en del av Europeisk mobilitetsuke i Kristiansand, som startet samme dag og varer til 21. september.


Ordfører Per Sigurd Sørensen (t.v.) og fylkesordfører Thore Westermoen åpnet den nye gang- og sykkelveien fra Justvik til Fagerholt.

Trygg skolevei

Det er først og fremst ungdomskoleelever ved den nye Havlimyra skole som bruker den nye gang- og sykkelveien. Men det er også andre som har stor glede av den nye strekningen: De såkalte transportsyklistene fra Justvik, Jærnesheia og Kvernhusheia har fått sammenhengende gang- og sykkelvei helt til byen. I tillegg er det noen elever på Fagerholt skole som bruker den.

Veiprosjekt til 113 millioner

Gang- og sykkelveien er en del av et større veiprosjekt som også omfatter utbedring og delvis omlegging av Ålefjærveien, på strekningen Justvik-Fagerholt. Gang- og  sykkelveien strekker seg fra båthavna på Justvik til rundkjøringen på Fagerholt. Det er bygget tre underganger i kulvert for gående og syklister, og en kulvert for kjørende.

Totalt har hele prosjektet kostet 113 millioner kroner. Når det gjelder finansiering har utbyggerne, Topdalsfjorden Utvikling AS og Eidet AS, bidratt med 88 millioner kroner (midler fra tomtekjøpere), ATP-samarbeidet dekker 15 millioner kroner (bompenger), og Kristiansand kommune dekker 10 millioner kroner.

Det er vanskelig å skille ut hvor mye gang- og sykkelveien har kostet, fordi utbedringen av veien og byggingen av gang- og sykkelveien har vært tett sammenvevd. Men den har trolig kostet et sted mellom 20 og 30 millioner kroner.

Sprengning og fylling

Veiprosjektet har vært krevende og omfattende. Ca. 80.000 kubikkmeter fjell er sprengt ut. I Gillsvann er det fjernet en del forurensede masser. Langs Gillsvann er veien og gang- og sykkelveien bygd på en 250 meter stor fylling. Det har vært en stor utfordring å sikre denne fyllingen, så den ligger stabilt. Det er boret ned til fjell gjennom et tjukt leirlag, og gjort ca. 100 sprengninger i leirlaget for å presse steinmasser ned i leira. Dette har vært vellykket, og fyllingen er blitt stabil.

Bygget av Repstad Anlegg

Repstad Anlegg har bygget veianlegget. Arbeidene startet i mai 2008. Statens vegvesen har vært oppdragsgiver på vegne av Topdalsfjorden Utvikling. Kåre Åsen  har hatt rollen som byggeleder hos Repstad Anlegg, og hos vegvesenet har Inger Ann Fidjestøl og Hans-Petter Nygaard vært byggeledere.

Kontaktpersoner for pressen:
Bjørne Jortveit, ATP, bjorne.jortveit@kristiansand.kommune.no  90802839
Hans-Petter Nygaard, vegvesenet, hans-petter.nygaard@vegvesen.no  95073567