Gå til innhold Hopp til søk
 
Fredag var spylingen av vannledningene fra Dalane og nordover ferdig.

Fredag var spylingen av vannledningene fra Dalane og nordover ferdig.

Har spylt vannledningene

Mange av de som bor på Dalane, Strai, Torridal, Mosby og Høietun har opplevd å få brunt vann i krana i de siste dagene. Fredag var spylingen av vannledningene ferdig.

Det legges ny vannledning til det nye forbrenningsanlegget på Dalane. I den forbindelse ble det satt på høyt vanntrykk. Dette gjorde at urenheter i de gamle vannledningene løsnet fra rørveggene og ble fraktet helt ut til abonnentene.

Noen merker ikke noe særlig til brunfargen, mens andre abonnenter torsdag tydelig kunne se at vannet var brunt.

Fredag var ingeniørvesenet ferdig med å spyle vannledningene. Derfor vil det nå bare unntaksvis være at abonnentene merker noe til det brune vannet. Men for sikkerhets skyld blir vanntanken som er satt opp på Ytre Torridal skole, stående over helga. 

Tank med rent vann

- Vannet er ikke helsefarlig, men det er lite fristende både å drikke vannet og å lage mat av det. Vi beklager sterkt at vannet ikke har den kvalitet som det skal ha. Vi har satt ut en tank med rent drikkevann ved Ytre Torridal skole på Hommeren. Der kan alle som vil hente godt vann, sa byingeniør Terje Lilletvedt i Kristiansand kommune torsdag.