Gå til innhold Hopp til søk
 

Først en nedgang, så etterhvert oppgang

Ytre Vågsbygd er et av våre største delområder - 6617 innbyggere pr. 1.1.2011. Det er flere forhold vi må vurdere når vi skal forutsi elevtallet.

Det er et visst generasjonsskifte, noe vi legger inn som fiktiv boligbygging (ledigstillelse av boliger), Andøya er på baksiden av en typisk barnebølge,

hvor bølgetoppen er i ferd med å passere ungdomskolen. Vi forventer at de med barn ute av barneskolen vil bli boende enda endel år. Men på sikt vil det bli et generasjonsskifte også her.

Det forventes endel boligbygging i prognoseperioden - totalt 540 de kommende 12 år , med mest vekt på delte hus og blokkleiligheter, noe som gir færre barn enn feltutbygginger der enebolig dominerer.

Kullene i Ytre Vågsbygd inkl. Bråvann er pr. 1.1.2011 slik:

Vi ser at ungdomstrinnet nå har avlastning ved å ha fått inn ett av de mindre kullene. På barnetrinnet vil noen større kull erstattes av noe mindre kull. I andre retning trekker boligbygging, og et visst generasjonsskifte i boligmassen forøvrig. Prognosen med kapasitetstall er slik: